Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak chronić patenty i znaki towarowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 16:43:04
hiszpania, patenty, znaki towarowe, prawo, certyfikaty

W Hiszpanii, oprócz prawa krajowego, własność intelektualną chronią konwencje międzynarodowe i umowy wspólnotowe.

 

 

Wzorce i rysunki przemysłowe są chronione prawem własności na mocy Ustawy 20/2003 z 7 lipca 2003 r. o ochronie prawnej projektu przemysłowego i są określone jako: „wzorzec przemysłowy, czyli przedmiot mogący służyć jako wzór do produkcji, zaopatrzony w odpowiedni opis jego budowy, kształtu, zdobnictwa lub wyglądu, oraz rysunek przemysłowy, czyli układ lub zbiór linii lub kolorów możliwy do zastosowania komercyjnego w celu ozdobienia danego produktu”.

W Ustawie 20/1987 z 7 października 1987 r. dotyczącej taryf przyznania patentów europejskich ustalone zostały opłaty, które powinni uiścić wnioskodawcy i koncesjonariusze patentów europejskich za czynności dokonane w Rejestrze Własności Przemysłowej.

 

 

 

Patenty regulują przepisy Ustawy 11/1986 o patentach z 20 marca 1986 r. W Hiszpanii najczęściej występuje patent na wynalazek (dotyczy wynalazków o zastosowaniu przemysłowym) i modele użyteczne (dotyczy konkretnych urządzeń, którym wynalazca nadaje określony kształt, strukturę i wzbogaca o elementy korzystniejsze od dotychczas istniejących, zarówno dla użytkowników, jak i dla producentów).

Dzięki zunifikowanemu systemowi ustalonemu przez Europejską Konwencję Patentową, który w Hiszpanii obowiązuje od 1 października 1986 r., można wystąpić o patent ważny aż w 22 krajach europejskich, przedstawiając podanie tylko w jednym z nich i tylko w jednym języku, z zachowaniem 20-letniej ważności. Takie patenty ze względu na szczegółowe analizy, jakim są poddawane, posiadają znacznie większą moc, niż uznawane tylko na skalę krajową.

Znaki towarowe – tę kwestię reguluje w Hiszpanii Ustawa 17/2001 z 7 grudnia 2001 r. o znakach firmowych. Można też wystąpić o unijny znak towarowy do Urzędu Regulacji Rynku UE z siedzibą w Alicante. Jest to jedyna możliwość uzyskania znaku towarowego uznawanego na całym obszarze Unii Europejskiej.

 

 

 

Ochrona własności intelektualnej

 

Prawa autorskie reguluje ustawa o własności intelektualnej, uchwalona na mocy Królewskiego Dekretu Ustawodawczego 1/1996 z 12 kwietnia 1996 r. W Hiszpanii prowadzony jest jeden Rejestr Własności Intelektualnej, który podlega Ministerstwu Kultury.

W urzędzie tym mogą zostać zarejestrowane wszelkie dzieła oryginalne, artystyczne lub naukowe, np. książki, foldery, przemówienia, wykłady, utwory muzyczne, sztuki teatralne, dzieła audiowizualne i filmowe, dzieła plastyczne (rzeźby, malarstwo, rysunki, szkice, komiksy), projekty, plany, makiety instalacji inżynieryjnych i architektonicznych, programy komputerowe, dzieła fotograficzne, grafiki, mapy i plany topograficzne lub naukowe, kolekcje, które ze względu na zestawienie bądź wybór poszczególnych elementów stanowią własność intelektualną, dzieła pochodne, tłumaczenia i adaptacje, aranżacje muzyczne, streszczenia i wypisy.

Obowiązujące prawo w tym zakresie określają również rozporządzenia wykonawcze do powyższych ustaw.

 

Źródło: Opracowanie z 2012 r. kancelarii prawnej ESTUDIO JURÍDICO SERRANO INTERNACIONAL, C/Serrano 24, 3º dcha, 28001 Madrid oraz ul. Flory 9/6, 00-586 Warszawa

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert