Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLicencje, certyfikaty, świadectwa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 11:57:40
hiszpania, certyfikaty, licencje

Nad certyfikacją, homologacją, akredytacją oraz inspekcją produktów wytwarzanych, komercjalizowanych i używanych w Hiszpanii czuwa Krajowe Stowarzyszenie Akredytacyjne.

 

Stowarzyszenie ma siedzibę w Madrycie (Entidad Nacional de Acreditación – ENAC, www.enac.es).

To prywatne, niezależne i niekomercyjne, stowarzyszenie, które w Hiszpanii koordynuje i zarządza systemem ewaluacji zgodnie z kryteriami ustalonymi przez UE. ENAC, podobnie jak Polskie Centrum Akredytacji, podpisało wszystkie Porozumienia Wielostronne (tzw. MLA), istniejące w ramach European Cooperation for Accreditation, dotyczące badań, kalibracji, certyfikacji systemów jakości, certyfikacji systemów zarządzania środowiskowego produktami oraz certyfikacji osób i inspekcji.

Mimo że polsko-hiszpańska wymiana handlowa obywa się w ramach jednolitego rynku Unii Europejskiej, polskie przedsiębiorstwo może starać się dodatkowo o certyfikację lub homologację dla swojego produktu w Hiszpanii. Aby tego dokonać należy poddać produkt inspekcji odpowiedniej instytucji akredytowanej przez ENAC (np. AENOR, która została powołana przez Ministerstwo Przemysłu i Energii w 1986 r. jako instytucja ds. normalizacji i wydawania certyfikatów).

Lista firm zajmujących się wydawaniem certyfikatów zależnie od branży, jest dostępna na stronie internetowej ENAC. Po przedstawieniu koniecznych dokumentów oraz uiszczeniu wymaganych opłat zostaje wydany certyfikat, którym przedsiębiorca może się posługiwać na terenie Hiszpanii.

 

Certyfikacja produktów budowlanych w Hiszpanii

 

Certyfikacji wymagają produkty budowlane, które mają być wprowadzone do obrotu w Hiszpanii. Tę kwestię regulują następujące dokumenty prawne:
 

  • Código Técnico de la Edificación (Techniczny Kodeks Budownictwa) – REAL DECRETO 314/2006, de 17 de marzo, por el que se aprueba el Código Técnico de la Edificación, w szczególności art. 5.2. (rozporządzenie jest dostępne na stronie Ministerstwa Mieszkalnictwa Hiszpanii – Ministerio de la Vivienda)
  • Dyrektywa Rady nr 89/106/EWG z 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia przepisów prawnych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących wyrobów budowlanych (dyrektywa jest dostępna w języku polskim na stronie EUR-LEX), wdrożona do prawa hiszpańskiego przez rozporządzenie rządu hiszpańskiego nr 1630/1992 z 29 grudnia 1992 r. (jednolity tekst dostępny na stronie Ministerstwa Mieszkalnictwa Hiszpanii – Ministerio de la Vivienda)
  • Normy wykonawcze UE, wydane na podstawie Dyrektywy Rady nr 89/106/EWG

Źródło: Kancelaria prawna ESTUDIO JURÍDICO SERRANO INTERNACIONAL, C/Serrano 24, 3º dcha, 28001 Madrid

 

http://www.mg.gov.pl/files/upload/7904/Blue%20Guide%202014_pl.pdf

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert