Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWymiana handlowa Hiszpanii w okresie styczeń - maj 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2016-07-22 16:36:05
handel, import, eksport, wymiana handlowa, polska, hiszpania, polsko-hiszpańska wymiana handlowa, 2016

Dane dotyczące hiszpańskiego handlu zagranicznego oraz polsko - hiszpańskiej wymiany handlowej w okresie styczeń - maj 2016 r.

Hiszpański eksport wzrósł o 2,4% w okresie od stycznia do maja 2016, bijąc tym samym kolejny rekord. W tym okresie z Hiszpanii eksportowano towary o łącznej wartości 105,3 mld euro. W tym samym okresie import spadł o 0,4%, co wynika ze spadku cen ropy oraz innych surowców energetycznych. Dzięki temu, deficyt handlowy spadł o 30,9%, do 6,5 mld euro w pierwszych pięciu miesiącach tego roku.

 

Wzrostowi uległ eksport do krajów UE (+5,5%). Spadki odnotowano w eksporcie do Ameryki Południowej (-12%) oraz do Afryki (-1,3%). Jeśli chodzi o sektory, największy wzrost eksportu nastąpił w sektorze motoryzacyjnym (+12,8%). Dzięki temu, Hiszpania stała się 8. na świecie i 2. w UE dostawcą pojazdów. Na kolejnych miejscach plasują się trwałe dobra konsumpcyjne (+11,2%), towary konsumpcyjne (+8,3%) oraz żywność (+6,4%). Spadki odnotowano w eksporcie żelaza i stali (-18,7) oraz innych metali (-3%), czego wynikiem jest spadek eksportu o 4,3% w całym przemyśle ciężkim.

 

Wymiana handlowa polsko – hiszpańska w okresie styczeń – maj 2016 r.

 

W pierwszych pięciu miesiącach 2016 roku, wymiana handlowa pomiędzy Polską a Hiszpanią osiągnęła 3,7 mld euro, o 5,7% więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Polski eksport do Hiszpanii wzrósł o 4,2% do 2 mld euro, natomiast import z Hiszpanii wzrósł o 7,7% osiągając 1,6 mld euro. Saldo wymiany handlowej pozostaje pozytywne dla Polski i po pięciu miesiącach wynosi 431 mln euro.

 

W polskim eksporcie do Hiszpanii dominują przede wszystkim urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz części i podzespoły do samochodów, statków powietrznych i łodzi. Polska eksportuje także produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, wyroby z metalu oraz gotowe produkty spożywcze, napoje, alkohol i tytoń.

 

Opracowano na podstawie dziennika Expansión z dnia 22.07.2016 r. oraz danych GUS.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Słomki Papierowe

Jesteśmy bezpośrednim importerem naczyń ekologicznych dla branży HORECA. Na aukcji oferujemy przy...
Polska - Konin 2021-01-19 Dodał: Małgorzata Musiał Handel Zobacz ofertę

Pilothouse

The recognisable form of Pilothouse superstructures or cabins is always fully expressed. The cabi...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-27 Dodał: Patryk Tyszko Statki i łodzie Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert