Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 14:00:56
hiszpania, polska, inwestycje, firmy

Polscy inwestorzy wykazują coraz większe zainteresowanie rynkiem hiszpańskim, ale inwestycje polskich przedsiębiorstw w Hiszpanii wciąż są stosunkowo niewielkie. W 2013 r. wartość polskich inwestycji (BIZ) wyniosła tam 32,8 mln euro.

 

 

Rekordowy pod względem napływu kapitału hiszpańskiego do Polski był rok 2011. Wówczas hiszpańskie firmy ulokowały na polskim rynku 4,3 mld euro. Dzięki temu Hiszpania uplasowała się na drugim (po Luksemburgu) miejscu w zestawieniu największych inwestorów w Polsce w 2011 r. S

zacuje się, że łączna wartość kapitału zainwestowanego przez firmy hiszpańskie w Polsce w latach 1992-2013 wyniosła 8,67 mld euro, co stanowiło 5,7 proc. ogólnej wartości zobowiązań z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce.

 

Źródło: Bank Światowy
 

Najważniejszymi sektorami inwestycji pozostały budownictwo i nieruchomości, sektor bankowy, energetyczny (głównie w zakresie energii ze źródeł odnawialnych), przemysł chemiczny, motoryzacja i transport.

Według danych GUS na koniec 2011 r. w Polsce działały 744 spółki z udziałem kapitału hiszpańskiego.


Sektor budowlany

 

Wysokie zainteresowanie polskim rynkiem wykazuje hiszpański sektor budowlany i infrastruktury. Spośród firm działających w branży infrastruktury, w ostatnich latach największych inwestycji w Polsce dokonały: Ferrovial (Budimex), Acciona (Mostostal) i OHL, a w nieruchomościach: Ferrovial Inmobiliaria, Fadesa-Prokom, Acciona, Rial, Sando i Lubasa.

Hiszpańskich przedsiębiorców zachęcają do inwestycji infrastrukturalnych i nieruchomościowych w Polsce przede wszystkim:

  • dostęp do funduszy strukturalnych UE, przeznaczonych głównie na rozwój infrastruktury w ramach centralnych i regionalnych programów operacyjnych,
  • brak finansowania dla inwestycji infrastrukturalnych w Hiszpanii (ze względu na wysoki deficyt finansów publicznych),
  • doświadczenie podmiotów hiszpańskich w zakresie inżynierii budowlanej i realizacji skomplikowanych międzynarodowych projektów inwestycyjnych,
  • uznanie Polski za atrakcyjnego partnera w UE, dzięki osiąganemu wzrostowi gospodarczemu, stabilnej sytuacji politycznej oraz zachętom fiskalnym i podatkowym oferowanym inwestorom

 

Branża energetyczna i ochrona środowiska
 

Na liście hiszpańskich inwestorów w Polsce znajduje się duża liczba podmiotów, działających na rynku energetycznym, w tym głównie energii odnawialnych, m.in. Endesa (energia wiatrowa, biomasa), GAMESA Eólica (energia wiatrowa), Eólica NAVARRA & FERSA (energia wiatrowa), Taiga Mistral (energia wiatrowa), Green Source Poland (energia ze źródeł odnawialnych), Iberdrola (energia wiatrowa).

 

Motoryzacja
 

Na rynku polskim obecne są m.in. Grupo Antolin, SEAT, Ficosa, Faurecia Automotive España S.A., Gonvarri Corporación Financiera S.L., Cropu S.A., Industrias Tajos.

 

Przemysł

W sektorze przemysłu na polskim rynku operują: reprezentujące branżę metalową np. Mecalux S.A. i Nemak Exterior S.A., oraz transportową i komunikacyjną – EADS CASA.

 

Przemysł meblowy

Na polskim rynku obecne są: Grupo Ureta Maderas i Lami-Flex.

 

Odzież, wyposażenie wnętrz

Branżę mody w Polsce reprezentują: Mango i Inditex (ZARA, ZARA Home), a w obszarze wyposażenia wnętrz działa np. oraz ROCA Sanitario.

 

Polska w Hiszpanii

 

 

Dotychczas polskie firmy inwestowały głównie w sektorze chemicznym, motoryzacyjnym i usługach IT. Wśród polskich inwestorów są: X-TRADE BROKERS (dom maklerski), SELENA Co S.A. (chemia budowlana), ASSECO POLAND S.A (IT), BORYSZEW S.A. (motoryzacja), AMREST (restauracje/fast food), POINT A (systemy ochrony).

Wartość polskich bezpośrednich inwestycji w Hiszpanii w 2013 roku szacowana na 32,8 mln euro. Szacunki te pochodzą ze strony http://datainvex.comercio.es/

 

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (Polska/Hiszpania) 2006-2013 (w mln euro)

 

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

Inwestycje hiszpańskie

245

548

158

257

285

4216

94

242

Inwestycje polskie

0,2

0,13

38,07

33,59

13,27

6,05

0,28

32,79

 

Źródło: DataInvex, Hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Konkurencyjności

 

 

Źródło: Bank Światowy, DataInvex, Hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Konkurencyjności, MG, MSZ, NBP

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert