Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSystem administracyjny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Łukasz Chrzanowski | 2015-12-27 09:51:33
hiszpania, spain

Księstwo Andory jest monarchią konstytucyjną od 1993 r., kiedy dokonano gruntownej reformy państwa poprzez przyjęcie konstytucji i przeprowadzenie pierwszych wyborów powszechnych.

Ustrój polityczny

Księstwo Andory jest monarchią konstytucyjną od 1993 r., kiedy dokonano gruntownej reformy państwa poprzez przyjęcie konstytucji i przeprowadzenie pierwszych wyborów powszechnych.

Na mocy Traktatu o Wspólnej Suwerenności z 1278 r. ustanowiono dwupodmiotową głowę państwa, którą są książęta Andory – Prezydent Francji (obecnie Francois Hollande) oraz biskup katalońskiego miasta Seu de Urgell (Joan Enric Vives Sicilia), reprezentowani na terytorium Andory przez delegatów. W 1992 r. kompetencje głów państwa zostały ograniczone do funkcji reprezentacyjnych oraz prawa weta w sprawach międzynarodowych.

Odpowiedzialność polityczną ponosi szef rządu.

Władza ustawodawcza:

W Księstwie Andory ciałem reprezentującym interesy ogółu obywateli jest Rada Generalna (Consell General). Jest ona kontynuatorką andorskich tradycji parlamentarnych zapoczątkowanych przez Radę Dwudziestu Czterech (Consell de Ventiquatre) i Radę Ziemi (Consell de la terra).

Konstytucja przyjęła rozwiązanie, zgodnie z którym połowa członków Rady Generalnej jest wybierana w równej liczbie w każdej z siedmiu parafii, zaś drugą połowę wybiera się w ramach okręgu narodowego (circumscripció nacional), obejmującego cały kraj. Dzięki temu w Radzie Generalnej jest zapewniona mieszana i równa liczbowo reprezentacja populacji narodowej i siedmiu parafii. Warto też zauważyć, że chociaż obecnie w skład Rady Generalnej wchodzi dwudziestu ośmiu deputowanych, to zgodnie z ustawą zasadniczą księstwa, możliwe jest powiększenie jej składu do czterdziestu dwóch osób. Członkowie Rady Generalnej są wybierani w powszechnym, bezpośrednim i tajnym głosowaniu na czteroletnią kadencję. Przy podziale mandatów w okręgu narodowym stosuje się system proporcjonalny, zbliżony do tego, który jest wykorzystywany przy wyborach do comuns.

Władza wykonawcza:

W Księstwie Andory władza wykonawcza należy do rządu (El Govern). Przed uchwaleniem konstytucji, instytucję tą określano również mianem Rady Wykonawczej. Od 1993 r., zarówno w ustawie zasadniczej, jak i innych aktach prawnych oraz we wszystkich dostępnych opracowaniach funkcjonuje wyłącznie termin „rząd”.

W skład rządu księstwa wchodzą premier (Cap de Govern) i ministrowie (els ministres). Cały gabinet zaś składa się z jedenastu ministerstw: finansów; urbanistyki i porządku terytorialnego; spraw zagranicznych; sprawiedliwości i spraw wewnętrznych; zdrowia, bezpieczeństwa socjalnego i rodziny; gospodarki; edukacji i szkolenia zawodowego; turystyki; młodzieży, szkolnictwa wyższego i badań naukowych; sportu i wolontariatu; rolnictwa i środowiska naturalnego.

Wyboru premiera dokonuje Rada Generalna. Elekcja szefa rządu ma miejsce na pierwszym zwyczajnym posiedzeniu nowo wybranego parlamentu, które odbywa się w ciągu ośmiu dni następujących po sesji inauguracyjnej. Prawo zgłaszania kandydatów do fotela premiera przysługuje grupie deputowanych, w sile co najmniej jednej piątej członków Rady, przy czym każdy członek może poprzeć tylko jedną kandydaturę.

Mianowanie poszczególnych ministrów należy do kompetencji premiera. Szef rządu i ministrowie mają ten sam status prawny, co członkowie Rady Generalnej. Premier, podobnie jak Syndyk Rady, nie może pełnić swojego urzędu dłużej niż przez dwie pełne następujące po sobie kadencje. Ponadto ustawa zasadnicza wprowadza zakaz łączenia funkcji rządowych z członkostwem w Radzie Generalnej.

Najważniejsze funkcje andorskiego rządu sprowadzają się do wykonywania ustaw przyjętych przez parlament księstwa, kierowania administracją publiczną oraz definiowania i prowadzenia polityki zagranicznej państwa. Dla efektywnej realizacji tych zadań niezbędna jest współpraca rządu z Radą Generalną.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Maski przemysłowe filtrujące FFP2

Mam do zaoferowania maski Polskiego producenta. Minimalna ilość zakupu - 1000 szt. Cena: 3....
Polska - Piszczac 2020-12-04 Dodał: Piotr Omelańczuk Budownictwo, Budownictwo i architektura, Produkcja mebli, Przemysł lotniczy i kosmiczny, Narzędzia mechaniczne Zobacz ofertę

Elveconn - sklep internetowy z częściami do maszyn

Szukasz sprawdzonych części do maszyn rolniczych, naczep, przyczep czy samochodów osobowych? Elve...
Polska - WROCŁAW 2020-11-30 Dodał: Adam Turek Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Donica Betonowa

Jej szary kolor , charakterystyczna struktura i surowa stylistyka (omawiana jest donica betonowa)...
Polska - Nowa Sól 2019-10-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert