Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRejestracja polskiej filii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 15:08:48
hiszpania, prawo, gospodarka, spółki

Prawo hiszpańskie i polska ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej zezwalają na otwieranie filii polskich przedsiębiorstw za granicą.

 

 

Mimo że nie chodzi o otwarcie oddzielnej firmy w Hiszpanii, tylko oddziału przedsiębiorstwa, procedura tworzenia filii jest podobna jak przy zakładaniu nowej spółki.

Zaczyna się od założenia konta w hiszpańskim banku i wpłacie wkładów kapitałowych. W przypadku filii nie jest określony prawem minimalny kapitał zakładowy. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy spółki w formie aktu notarialnego. Umowę wraz z dokumentem potwierdzającym numer NIE pełnomocnika firmy trzeba przedstawić w hiszpańskim urzędzie skarbowym w celu nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej NIF.

W ciągu 30 dni od podpisania notarialnej umowy założenia spółki w urzędzie skarbowym przedkłada się Formularz 600, potwierdzający uregulowanie podatku od czynności cywilno-prawnych, związanych z założeniem spółki (Impuesto de operaciones societarias), dla celów kontrolno-informacyjnych (podobnie jak w przypadku spółki hiszpańskiej).

 

 

Następnie należy dokonać wpisu w odpowiednim Rejestrze Handlowym, informując o założeniu filii w odpowiednim wniosku. Należy też przedstawić wszystkie uzyskane uprzednio dokumenty, przetłumaczone i zalegalizowane, potwierdzające:

  • istnienie spółki polskiej
  • jej aktualny statut
  • skład zarządu
  • umowę ze spółką matką o założeniu filii w Hiszpanii.

Nie ma natomiast potrzeby przedstawienia zaświadczenia o nieistnieniu firmy o tej samej nazwie na terenie Hiszpanii, jak w przypadku zakładania nowej spółki hiszpańskiej.

Po zarejestrowaniu filii należy rozpocząć prowadzenie księgowości oraz składanie odpowiednich deklaracji podatkowych. Filie polskich firm zobowiązane są również do corocznego składania rozliczeń w hiszpańskim Rejestrze Handlowym bez obowiązku tłumaczenia ich na język hiszpański.

 

Źródło: Opracowanie z marca 2012 r. kancelarii prawnej Monereo Meyer Marinel-lo Abogados, Alfonso XII, 30, 5º, E-28014 Madrid