Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółki handlowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-11 15:31:17
hiszpania, prawo, gospodarka, spółki

Prawo hiszpańskie daje możliwość założenia kilku rodzajów spółek.

 

 

Spółka akcyjna
Sociedad anónima

 

Ta forma prawna jest zalecana dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Jeśli firma ma zamiar funkcjonować na giełdzie, jako bank lub emitować obligacje, założenie tego typu spółki jest nieodzowne i wymaga zaangażowania ekspertów i audytorów.

Minimalny wymagany kapitał zakładowy w przypadku spółek akcyjnych to 60.000 euro (z obowiązkiem wniesienia wkładów pokrywających minimum 25 proc. tej sumy w momencie zakładania spółki). Odpowiedzialność wszystkich jej wspólników ogranicza się do wysokości wniesionego kapitału.

Prowadzenie spółki akcyjnej wiąże się z obowiązkiem dopełnienia szeregu często złożonych wymogów formalnych, m.in. dotyczących rachunkowości, publikacji określonych informacji o spółce i oraz procedury podejmowania decyzji przez jej organy.

 

Spółka z o. o.
Sociedad limitada

To dobra forma działalności dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jej minimalny kapitał zakładowy wynosi 3000 euro. W odróżnieniu od spółki akcyjnej, kwota ta musi być w pełni wniesiona w momencie założenia spółki. Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dzieli się na udziały, które nie muszą mieć jednakowych wartości. Podobnie jak w spółce akcyjnej, odpowiedzialność wspólników ogranicza się do wysokości wniesionego kapitału.

 

Spółka z o. o. nowe przedsiębiorstwo
Sociedad limitada nueva empresa (SLNE)

Mimo że powstała, aby ułatwiać zakładanie spółek, w praktyce nie znajduje częstego zastosowania. SLNE rejestruje się w ciągu 24 godzin od momentu przedłożenia do Rejestru Handlowego potwierdzonego przez notariusza dokumentu elektronicznego, zawierającego umowę spółki.

Istnieje szereg ograniczeń co do rodzajów działalności, które można prowadzić w formie SLNE. Wspólnikami mogą być tylko osoby fizyczne i w momencie zakładania spółki może być ich maksymalnie pięć.

Minimalny kapitał zakładowy wynosi 3 tys. 12 euro, maksymalny – 120 tys. 202 euro. W razie przekroczenia tego limitu firma musi przekształcić się w inny rodzaj spółki.

Kapitał zakładowy SLNE może być wniesiony jedynie gotówką.

 

Spółka europejska
Sociedad anónima europea (SE
)
 

Forma ta jest rozwiązaniem dla dużych, międzynarodowych grup przedsiębiorstw. Pozwala na działalność w wielu krajach członkowskich w ramach jednej spółki, w oparciu o prawo wspólnotowe.

 

 


Spółka zawodowa
Sociedad profesional (SP
)

Ta forma działalności przeznaczona jest dla profesjonalistów, zrzeszonych w samorządach zawodowych (adwokaci, lekarze, architekci itd.). Stosuje się do niej przepisy o podstawowych typach spółek handlowych, uwzględniając przy tym specyfikę oferowanych przez nie usług.

Minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 60 tys. 101,21 euro w przypadku akcyjnej spółki zawodowej i 3 tys. 5,06 euro w przypadku spółki zawodowej z ograniczoną odpowiedzialnością.